Fysieke klachten na PTSS
Goedemiddag,
Even een korte schets van mijn situatie;
Ik ben op mijn 6e jaar een jaar lang seksueel misbruikt door de toenmalige partner van mijn moeder. Hiervoor heb ik 30 jaar lang verschillende vormen van hulp gekregen voor een aantal periodes. Wat 3 jaar geleden bleek, was dat de angel van het trauma er nog volledig in zat. Ik kreeg diagnose PTSS en heb hiervoor fantastische hulp gehad bij Aurelius ( traumabehandelingen).
Nu de PTSS voorbij is merk ik dat ik enorme spierspanning blijf houden ( in handen, kaken, schouders en rug) en de jarenlange rugklachten hier waarschijnlijk het gevolg van zijn.
Alsof het trauma verwerkt is door hoofd en geest, maar het lichaam nog ' aan' staat.
Herkennen jullie dit? Is er iemand die zijn verhalen of tips met mij wil delen?
Alvast bedankt!
5 Reacties
Hallo Juffie,
Super herkenbaar!
Voor mij is het niet 30 jaar geleden maar ik heb ook zeer veel fysieke klachten. Uiteindelijk ben ik na veel zoeken uitgekomen bij Phitaal (behandelaar) waar ze me behandelen op zowel fysiek en mentaal vlak. Hier leer ik met vallen en opstaan weer in contact te komen met mijn emoties en gevoel.
Ze hebben ook centrale sensitisatie genoemd als diagnose. Hiervan krijg je covid achtige vermoeidheidsklachten en pijn. Die pijn manifesteert zich bij mij in het bekkengebied en mijn rug. Waarom ik dit vertel is omdat pijn een signaalwerking heeft. Je pijngrens verandert over de leven niet of nauwelijks, maar je signaalwaarde (wanneer je pijn ervaart) kan over tijd wel lager worden. Je lichaam geeft daarmee signalen dat je je grenzen moet bewaken. Als dit niet gebeurt dat wordt die signaalwaarde steeds lager. Ik ging van een voorbereiding voor een marathon waarbij ik pijn kreeg aan mijn achillespees naar 1,5 km wandelen en dan al pijn krijgen aan mijn rug.
Dit wordt bij mij veroorzaakt doordat mijn stresssysteem op jonge leeftijd als kind ‘verpest’ is. Makkelijkste voorbeeld: stel je legt een baby in een conveuse en hij/zij gaat huilen om honger, liefde, volle luier, en er komt niemand. Dan gaat de baby eerst harder huilen en zich extremer gedragen. Als die behoefte niet voorzien wordt dan wordt de baby ‘apatisch’ ofwel stil. Het betekent dat de baby wel nog stress ervaart (meetbaar bijvoorbeeld met huidgeleiding), maar het systeem van de baby (neurotransmitters) niet meer voldoende reageert ofwel in hormonen kun je het niet meten want het zijn pieken. Als de baby daarna bij de moeder komt kan hij/zij weer herstellen en neemt deze stress opbouw af.
Stel nu dat dat niet zo is doordat je traumatische dingen meemaakt, dan kan dit uiteindelijk zo opbouwen dat je chronische pijn krijgt omdat je hele systeem ontregelt is.
Spanningsklachten zie ik dus als een cadeautje van mijn lichaam zodat het me vertelt: pas op, en ga op zoek naar waar dit vandaan komt.
Enige jammere, het heeft me zeer veel hulpverleners, ‘nee’ van artsen, ‘het zit tussen je oren’ gekost voordat ik hierbij uitkwam.
Ik weet niet of dit helpt, ik probeer je in ieder geval geen ongevraagd advies te geven maar vooral mogelijkheid tot herkenning.
Liefs
Hallo Juffie,
Wat vervelend wat je hebt meegemaakt.
Wel fijn dat je schrijft fantastische traumabehandeling te hebben gehad.
Deels herken ik zelf in wat je schrijft en ik lees herkenning en uitleg in een aantal boeken en van mensen/therapeuten die hiermee bezig zijn; dat zoiets kan ook lichamelijke impact op je hebben en zoals ik lees is er zelfs onderzoek dat je stress-systeem (lichamelijk) ontregeld kan raken bij trauma, vooral als dat al op jonge leeftijd gebeurd.
Een alleen cognitive benadering kon ik mezelf ook niet (meer) in vinden en ben zelf in de loop der tijd op zoek gegaan naar antwoorden.
In deze richting zijn er veel die lichaamsgerichte therapiëen aanbevelen.
Yoga en meditatie oefeningen worden vaak genoemd.
( misschien als je last hebt van dissociatie dat meditatie dan niet zo handig is?)
Er bestaat inmiddels ook al trauma gerichte yoga behandeling e.d. maar veelal word dit niet vergoed en zelden aangeboden in reguliere setting (ik ben het nog niet tegengekomen)
Maar misschien heb je de mogelijkheid om dit zelf wel te bekostigen/ uit te proberen.
Groet Bluebird
Wat naar dat je al zo vroeg misbruikt bent. Dat heeft een enorme impact.
Je hebt er dus een hele weg opzitten.
Met nu dan toch resultaat. Dat moet wel fijn zijn als je eindelijk de goede hulp krijgt.
Het lichaam slaat ook ervaringen op.
Misschien kun je haptotherapie proberen of een andere lichaamsgerichte therapie.
Haptonomie heeft mij veel goed gedaan.
Misschien kun je ook bij Aurelius vragen of zij je hier in kunnen adviseren.
Succes en sterkte.
Dank je wel!
Haptotherapie werkt eigenlijk niet. Ik ben nu aan het kijken of een osteopaat misschien hulp bieden.
Maar wat je zegt: lichaamsgerichte therapie zou zeker goed zijn.
Precies dit. Velen hebben na zaken verwerkt te hebben best wel baat bij deze vorm. In de praktijk zie ik daarentegen ook dat door meer regie en veiligheid vinden in eigen relatie ook werkt voor velen.