Overslaan en naar de inhoud gaan
Terug naar Voor slachtoffers van online seksueel misbruik

Victim blaming: Wat is jullie ervaring hiermee?

Victim blaming, of slachtofferbeschuldiging, is het fenomeen waarbij een slachtoffer (gedeeltelijk) verantwoordelijk wordt gehouden voor wat hem of haar is overkomen. Dit komt voor in allerlei situaties. In plaats van dat de focus ligt op de dader of het systeem dat heeft gefaald, wordt de aandacht verlegd naar het gedrag, de keuzes of het uiterlijk van het slachtoffer.

Ik weet dat Victim blaming vaak onbewust gebeurd. Het komt voort uit een psychologisch mechanisme dat bekend staat als de just world theory: mensen willen geloven dat de wereld eerlijk is, en dat slechte dingen alleen gebeuren met mensen die iets "fout" doen. Zo behouden we het gevoel van controle en veiligheid: “Als ik me anders zou gedragen, zou mij dat niet overkomen.” 

Daarnaast spelen sociale normen, culturele verwachtingen en stereotypen een rol. Ik kreeg de vraag : Je hebt toch wel gegild? Toen ik zover was om telefonisch melding te maken bij de politie hoorde ik een ondertoon in de stem: Waarom bel je nu pas? Het voelt toch soort als een trap na alsof ik mezelf niet al de schuld geef de vragen: Waarom had ik mijn telefoon niet bij me en waarom heb ik niet andere route gelopen. Inmiddels weet ik wel beter dat het niet mijn schuld is. 

Vaak hebben zijn mensen door hun onwetendheid zich niet bewust van de gevolgen die victim blaiming heeft bij slachtoffers. Ik voelde mij toen niet gehoord en heb zelfs gedacht wat heeft het melding doen bij de politie voor zin. Ik heb gelukkig wel doorgezet door een informatief gesprek aan te vragen bij de politie. Het maken van melding was voor mij belangrijk voor mijn herstelproces. 

Ik ben benieuwd naar jullie ervaringen met betrekking tot victim blaiming en ben jij er mee om gegaan?

Bezig met laden...